Ocena pracy nauczycieli – opracowania

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w związku z ustawowym obowiązkiem ustalenia przez dyrektora przedszkola, szkoły, placówki regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczycieli przekazujemy Państwu przykładowy materiał w celu ewentualnego wykorzystania wypracowanych rozwiązań.

Prezentowany materiał jest rezultatem pracy 5 zespołów roboczych, w skład których weszli wizytatorzy kuratorium oświaty, pracownicy ośrodków doskonalenia nauczycieli oraz dyrektorzy przedszkoli, szkół, placówek, pracujący pod kierunkiem Pani Alicji Janowskiej, dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Opracowanie składa się z 5 części, dotyczących oceny pracy nauczycieli:

z uwzględnieniem podziału na poszczególne stopnie awansu zawodowego.

Powyższa koncepcja wynika z zapisu dotyczącego dostosowania oceny pracy nauczycieli do specyfiki przedszkola, szkoły, placówki.

Opracowanie ma formę tabelaryczną. Obok podstawy prawnej (ustawowych obowiązków nauczycieli – Karta Nauczyciela), kryteriów oceny pracy nauczycieli (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli (…), Dz.U. z 2018 r. poz. 1133) zawiera określone przez zespoły, w wyniku analizy
przykładowe wskaźniki oceny pracy nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów na kolejnych stopniach awansu zawodowego.

Mając na uwadze względy pragmatyczne, w opracowaniu zamieszczono również przykładowe źródła informacji. Ich wskazanie w regulaminie oceny pracy nauczycieli wydaje się być dobrym rozwiązaniem, pozwalającym ułatwić weryfikację zadań zrealizowanych przez nauczycieli w zakresie kryteriów. Zdaniem zespołów, źródła informacji powinny bazować na obowiązujących w przedszkolu, szkole, placówce procedurach i dokumentacji (w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego), aby nie generować dodatkowej sprawozdawczości.

Nasze przedsięwzięcie miało cel praktyczny. Żywimy nadzieję, że rozwiązania zaproponowane przez nas będą stanowić inspirację do własnych rozwiązań i ułatwią Państwu stworzenie regulaminów oceny pracy nauczycieli.

Przekazujemy również prezentację, która została wykorzystana podczas konferencji informacyjno-szkoleniowych pt. „Nowe zasady oceny pracy nauczycieli”. [kliknij, aby pobrać]

Członkowie zespołów roboczych