„Nowoczesne wiórkarstwo – artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego” – cykl bezpłatnych warsztatów

Osikowa dolina

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie serdecznie zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów pod hasłem: „Nowoczesne wiórkarstwo – artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego” organizowanych przy współpracy „Osikowej Doliny” w Koziegłowach.

„Osikowa Dolina” działalność swoją rozwija w oparciu o XIX-wieczną polską unikatową tradycję ręcznego tworzenia przedmiotów z naturalnych wiórów osikowych. Szkolenia są propozycją zapoznania się z historią i dziedzictwem tej wyjątkowej techniki z rejonu Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Szkolenia stwarzają możliwość aktywnego przekazywania młodym pokoleniom ducha polskiej kultury i wychowania w szacunku dla narodowej tradycji. Są także doskonałą formą nauki regionalizmu, ekologii, rozwoju zręczności manualnych i pobudzania zmysłów.

Szkolenia skierowane są do nauczycieli, instruktorów, plastyków prowadzących warsztaty oraz pragnących poznawać nowe techniki i surowce rękodzielnicze. Na szkoleniach  zostanie przekazana wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu oryginalnej techniki rękodzielniczej jaką jest nowoczesne wiórkarstwo.

Uczestnikom szkoleń umożliwiamy dostęp do materiałów i zestawów edukacyjnych, dzięki którym będą mogli samodzielnie prowadzić warsztaty (w oparciu o instrukcję) w placówkach oświatowych.

Są to zestawy do wykonania ozdób, między innymi:

• bożonarodzeniowych (bombki, aniołki, choinki)
  • wielkanocnych (jajka, kurczaki, koszyczki, palemki)
  • okolicznościowych (serca, kwiaty – Dzień Mamy i Dzień Babci)
  • narodowych (orły i kokardy narodowe)
  • związanych z postaciami z bajek (jeżyk, sowa)
  • całorocznych.

Terminy i tematyka szkoleń:

Symbol narodowe – warsztat artystyczny z wiórków drewna Osikowego, termin: 6.11.2018 r., godz.15.00

1. Boże Narodzenie – warsztat artystyczny z wiórków drewna osikowego, termin: 4.12.2018 r., godz.15.00
  2. Dzień Babci i Dziadka, walentynki, karnawał – warsztat artystyczny z wiórków drewna osikowego, termin: 8.01.2019 r., godz.15.00
  3. Ozdoby wielkanocne – warsztat artystyczny z wiórków drewna osikowego, termin: 5.03.2019 r., godz.15.00
  4. Zwierzęta duże i małe – warsztat artystyczny z wiórków drewna osikowego, termin: 29.04.2019 r., godz.15.00.

Karty zgłoszeń będą pojawiać się w kolejnych ofertach doskonalenia RODN „WOM” w Częstochowie.

Miejsce warsztatów: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

Współpraca: Roman Noszczyk, Osikowa Dolina w Koziegłowach

Koordynator: Sylwia Kurcab, nauczyciel-konsultant RODN „WOM w Częstochowie, tel. 34 360 60 04 wew. 217, e-mail: kurcab@womczest.edu.pl