II Forum dla Rodziców i Nauczycieli Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych „Jak radzić sobie z niepełnosprawnością dziecka”

Forma doskonalenia: konferencja

Data, godzina i miejsce:
09.05.2014 r., godz. 9.00 – RODN „WOM”, Aula FORUM

Grupa docelowa: rodzice dzieci niepełnosprawnych, nauczyciele pracujący z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, nauczyciele pragnący wzbogacić swoją wiedzę nt. różnego typu dysfunkcji u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Kierunek polityki oświatowej państwa
Wspieranie rozwoju dziecka młodszego w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego.
Kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych.

Cel:
Zapoznanie rodziców i nauczycieli dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z nowoczesnymi metodami i formami rehabilitacji we wszystkich sferach rozwojowych

Program:
Podnoszenie kompetencji nauczycieli przedszkola do prowadzenia elementów terapii dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju – dr M. Królica.
Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego Rodzinie specjalistyczną placówką obejmującą opieką (terapią) dzieci niepełnosprawne i ich rodziny – mgr A. Krzemińska.
Los dziecka w rękach rodziców, nauczycieli i terapeutów – Fundacja Dzieciom „Tęcza” Wolica – mgr A. Nowak, prezes Fundacji.
Profilaktyka stomatologiczna koniecznością w życiu dzieci niepełnosprawnych – dr nauk medycznych B. Sobczyk-Rosak.
Dziecko  niepełnosprawne  intelektualnie  w  przedszkolu   integracyjnym – mgr M. Jezierska, dyrektor MPI nr 35 w Częstochowie.
PZN – wspieranie dzieci z dysfunkcją narządu wzroku – mgr B. Łukasik, wiceprezes PZN w Częstochowie.
Przygotowanie    w   dorosłe   życie   z   wykorzystaniem  e-kompetencji – mgr W. Kulesza, Fundacja „Widzialni”.
Praca   z   dziećmi   z   dysfunkcją   narządu   wzroku   w   Polsce i na świecie – dr J. Wiązowski.
„Technologia w służbie osób niepełnosprawnych – prezentacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych firmy Harpo.
Hortiterapia  – dr A. Malarz.
Zdrowa dieta dzieci w wieku przedszkolnym – kier. żywienia  w MPI nr 43 w Częstochowie – E. Rajczykowska.
Dzień z życia przedszkolaka. Klub Rodzica – MPI nr 43 w Częstochowie – mgr A. Wróbel.

Forum towarzyszy pokaz sprzętu rehabilitacyjnego.

Kontakt:
Jadwiga Mielczarek – nauczyciel konsultant RODN „WOM” w Częstochowie