I Forum pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – SPE

Forma doskonalenia: konferencja
NABÓR ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY

Data, godzina i miejsce:
03.04.2014 r., godz. 11.00–15.00, RODN „WOM” Aula „Forum”

Grupa docelowa: nauczyciele i specjaliści wszystkich typów szkół i placówek oświatowych

Kierunek polityki oświatowej państwa
Kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych.

Cel:
1. Rozwijanie wiedzy i umiejętności nauczycieli i specjalistów w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
2. Przedstawienie aktualnych tendencji w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Program:
1.Zespół bębniarzy „Tornado”, prezentacja multimedialna TERAPEUTYCZNA MOC DJEMBE – mgr Aleksandra Perkowska i mgr Klaudia Brewka – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w  Lublińcu.
2. Dostosowanie wymagań – jak pomagać uczniom ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi – analiza i interpretacja opinii i orzeczeń wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne – mgr Alicja Kamińska – dyrektor Poradni  Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu, mgr Jadwiga Nadziemska-Pobudejska – zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu.
3. Jak rozwijać umiejętności kluczowe dziecka z ASD (spektrum autyzmu) jako podstawowego czynnika prawidłowego rozwoju – mgr Teresa Mayer – pedagog przedszkolny i oligofrenopedagog, mgr Agnieszka Rajs-Glazar – pedagog specjalny i logopeda. Prezentują Filię nr 1 Szkoły Podstawowej nr 6 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Krakowie oraz nowo powstałą Fundację „OD POCZĄTKU”,  której podstawowym celem jest wspieranie uczniów filii. Podstawową metodą pracy jest terapia behawioralna, a uczniami są dzieci z ASD (spektrum autyzmu). Pracują w ten sposób już 10 lat i nieustannie doskonalą sposoby oddziaływania na swoich wychowanków. Codzienne zmagania z tym zaburzeniem doprowadziły  do przekonania, iż najistotniejszy jest początek terapii i wyuczenie umiejętności kluczowych niezbędnych dla dalszego rozwoju osób z ASD (syndromem autyzmu).
4. Grupa teatralna „Cicho-Sza” z przedstawieniem teatralnym, składająca się z uczniów niesłyszących i słabosłyszących (ok. 15 minut) prowadzona przez mgr Bogusławę Zielińską-Lisakowską i mgr Bożenę Jaskulską – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w  Lublińcu.
5. Integracja sensoryczna a trudności w uczeniu się. Jak rozumieć trudne zachowania u dzieci i pomagać im w szkole/przedszkolu? – mgr Magdalena Marszałek – terapeuta SI, pedagog specjalny.
Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore” – filia w Częstochowie.
6. Oczami rodzica:  Zespół Aspergera w praktyce, Czym jest nauczanie domowe??? – mgr inż. Iwona Kowalska – pedagog specjalny, rodzic dwóch chłopców z zespołem Aspergera.
7. Malarstwo emocjonalne  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu – mgr Marzena Zając – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w  Lublińcu.
Wystawa prac plastycznych wychowanków ośrodka w holu RODN „WOM” w Częstochowie.

Zgłoszenie – rejestracja
NABÓR ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY