Druga edycja Szkoły Letniej II stopnia – Nauczanie o Holokauście

Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft” we współpracy z Instytutem Europeistyki UJ oraz Żydowskim Muzeum Galicja ogłaszają nabór do drugiej edycji Szkoły Letniej II stopnia – Nauczanie o Holokauście, która odbędzie się w dniach 1 – 4 lipca 2016 r. w Krakowie.

Szkoła Letnia II stopnia skierowana jest do nauczycieli, edukatorów, liderów społeczności lokalnych, działaczy organizacji pozarządowych, pracowników instytucji kultury oraz do absolwentów dziesięciu edycji Szkoły Letniej stopnia podstawowego (2006-2015), którzy mogą wykazać się ponadprzeciętną aktywnością w zakresie nauczania i upamiętnienia Holokaustu, a także do osób, które aplikowały do dowolnej edycji Szkoły Letniej stopnia podstawowego lecz nie zostały zakwalifikowane do udziału ze względu na zbyt wysokie kwalifikacje w zakresie nauczania o Holokauście oraz do osób kandydujących do zeszłorocznej, pierwszej edycji Szkoły Letniej II stopnia, które nie zostały zakwalifikowane ze względu na brak miejsc.

Uczestnicy seminarium II stopnia będą zastanawiać się jak skutecznie przeciwdziałać współczesnemu antysemityzmowi i rasizmowi, jak nauczając o Holokauście i prawach człowieka efektywnie korzystać z technologii IT, materiałów audiowizualnych, jak wykorzystywać lokalne miejsca pamięci w podejmowanych działaniach na rzecz przywracania pamięci i dziedzictwa żydowskiego.

Intencją organizatorów Szkoły Letniej było stworzenie odpowiednich warunków do swobodnej dyskusji, wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami, wykładowcami oraz zaproszonymi liderami społeczności lokalnych i działaczami organizacji pozarządowych, którzy zajmują się przywracaniem pamięci o polskich Żydach, wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości i zachowaniem dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscach zamieszkania.

Zorganizowanie drugiej edycji Szkoły Letniej II stopnia jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Fundacji Taubego (Taube Foundation for Jewish Life and Culture) oraz niemieckiej fundacji EVZ (Erinnerung Verantwortung Zukunft).

Ważne: termin przyjmowania zgłoszeń upływa 1 czerwca 2016 r.

Załączniki (do pobrania):