Cykl spotkań warsztatowych „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” – część I

„Wychowywać to kochać i wymagać” – to główne motto „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to cykl spotkań warsztatowych dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych, pełniejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Głównym celem tych spotkań jest wspieranie rodziców i wychowawców, w tym rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle „metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.

Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).

Tematyka zajęć:

Część I – Budowanie relacji dorosły – dziecko, a w tym:

1. wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
2. rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
3. aktywne, wspierające słuchanie,
4. motywowanie dziecka do współdziałania,
5. modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
6. uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,
7. wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
8. budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
9. konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.

Cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań warsztatowych dla grupy 15-17 osobowej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach  15.00-18.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
W przypadku utworzenia się grupy  szkoleniowej  istnieje możliwość zorganizowania cyklu warsztatów „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” na terenie zainteresowanej szkoły, placówki.

Zgłoszenia i zapytania prosimy kierować:
Aneta Żurek RODN „WOM” Częstochowa
zurek@womczest.edu.pl