Przeciwdziałanie przemocy – warsztaty profilaktyczne dla nauczycieli i uczniów gimnazjum

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Akademią im. J. Długosza w Częstochowie i Komendą Miejską Policji w Częstochowie organizuje w ramach Kampanii Białej Wstążki warsztaty profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy (agresja i przemoc w szkole i poza nią oraz funkcjonowanie uczniów w cyberprzestrzeni).
Termin: 29 listopada (wtorek) godz. 9:00-12:30.
Miejsce: RODN „WOM” w Częstochowie, al. Jana Pawła II 126/130, Aula „Forum”.
Warsztaty adresowane są do gimnazjów z Częstochowy i powiatu częstochowskiego:

• do uczniów gimnazjów – 6-osobowe grupy uczniów z danej szkoły
  • i nauczycieli (wychowawców klas, pedagogów szkolnych).

Warsztaty realizują dwa podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministra Edukacji Narodowej na rok szkol. 2016/2017: „Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości” oraz „Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach”.
Cele warsztatów:

• wychowanie do wartości,
  • kształtowanie postaw prospołecznych uczniów, budowanie właściwych relacji w środowisku rówieśniczym,
  • rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni,
  • ukierunkowanie na poszukiwanie rozwiązań w przypadku naruszenia prywatności i godności osobistej ucznia – ewentualnej ofiary przemocy (stalking, hejt),
  • kształtowanie świadomości prawnej.

Zgłoszenia:

• nauczyciele dokonują zgłoszenia poprzez kartę online dostępną pod adresem: http://kartazgloszenia.womczest.edu.pl/ (z menu wybrać warsztaty, następnie: datę, tytuł warsztatów; kartę wypełnić i wysłać),
  • uczniów (6-osobowe grupy) nauczyciel zgłasza w e-mailu, podając nazwę szkoły, liczbę uczniów, swoje imię i nazwisko; informację tę przesyła na adres: bochenkiewicz@womczest.edu.pl

Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne.

Bliższych informacji udziela Grażyna Bochenkiewicz, wicedyrektor ds. doskonalenia nauczycieli RODN „WOM” w Częstochowie; tel. 34 360-60-04 wew. 212 lub 600-783-501.

PROGRAM WARSZTATÓW

Aula „Forum”
godz. 9:00 – 9:50

• 1. Wprowadzenie do tematu warsztatów; prezentacja pt. „Przemoc niejedno ma imię”, Joanna Banasiak, pedagog ZST w Częstochowie.
  • 2. Krótka forma teatralna dot. tematu stalkingu, uczennice ZST w Częstochowie.
  • 3. Etiologia przemocy – wprowadzenie do spektaklu uczniowskiego pt. „Spisek”, Joanna Banasiak, pedagog ZST w Częstochowie.
  • 4. Spektakl pt. „Spisek”, uczniowie ZST w Częstochowie.

Sale wykładowe:
godz. 10:00 – 12:30

• 5. Półgodzinne warsztaty tematyczne dla uczniów, realizowane równolegle dla 4 grup, prowadzone przez specjalistów w danej dziedzinie; każda grupa bierze udział w 4 poniższych warsztatach:
    • Przemoc w portalach społecznościowych, sierż. sztab. Agnieszka Toborek, asp. Marcin Machnik, Komenda Miejska Policji w Częstochowie.
    • Przemoc na randce, dr Elena Karpuszenko, dr Monika Czerw, Akademia im. J. Długosza w Częstochowie.
    • Sprawca – Ofiara – Obserwator, Joanna Biczak, pedagog, Szkoła Podstawowa nr 12 w Częstochowie.
    • Agresja w szkole, Anna Sitek, pedagog, Gimnazjum nr 7 w Częstochowie.

Warsztaty odbędą się równolegle; każda grupa uczniów kolejno uczestniczy w każdym z warsztatów, aby zdobyć jednakowe kompetencje.

• 6. Warsztaty dla nauczycieli: Syndrom sprawcy i ofiary; skuteczne metody przeciwdziałania przemocy; rozwiązania prawne, Elżbieta Doroszuk, RODN „WOM” w Częstochowie.