Konkurs „Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”

Konkurs „Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie – partnerem projektu, organizuje konkurs „Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”.

Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie historii jednego z żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, związanego z regionem częstochowskim (osoby stąd pochodzące, związane z Częstochową i jej okolicami zawodowo lub poprzez miejsce zamieszkania w okresie przed- i/lub powojennym).

Konkurs podzielony jest na dwie grupy wiekowe:

• młodszą (uczniowie gimnazjów oraz chętni uczniowie szkół podstawowych); zadaniem jest wykonanie portfolio wybranego żołnierza (zestawu plansz ze zdjęciami, rycinami, opisami), które w przystępny sposób pozwoli poznać jego historię; może ono być wykonane zarówno w formie elektronicznej, jak i za pomocą tradycyjnych metod plastycznych,
  • starszą (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe); zadaniem jest przygotowanie pracy pisemnej przedstawiającej historię oraz szlak bojowy wybranego żołnierza; dodatkowym atutem przy ocenie pracy będą ilustrujące treść fotografie ryciny, mapy; praca powinna być wykonana w formie elektronicznej.

Każdy z uczestników konkursu może zgłosić maksymalnie 1 pracę.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Termin składania prac upływa 20 lutego 2017 r.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w marcu 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie wraz z premierą najnowszej wystawy przygotowywanej przez IPN w Katowicach pt. „Poprzez granice, łagry, morza… Wojenna odyseja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu – na stronie internetowej IPN w Katowicach [kliknij]