Bardzo Młoda Kultura. Dotacje na edukację!

Dotacje na edukację!

Ruszyła kolejna edycja programu Bardzo Młoda Kultura w województwie śląskim. To ogólnopolska inicjatywa, której celem jest zbliżanie sektorów oświaty i kultury. Operatorem programu w województwie jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. W ramach inicjatywy prowadzone są m.in. szkolenia, badania i spotkania. Przede wszystkim jednak dla nauczycieli i animatorów oferowane są dotacje na działania z zakresu edukacji kulturowej. Do podziału jest aż 75 tysięcy złotych!

Z finansowego wsparcia mogą skorzystać nauczyciele, animatorzy, ale też instytucje, organizacje i wszelkie podmioty, które zajmują się edukacją kulturową lub chcą rozwijać tę dziedzinę.
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przygotował dwie oferty dotacyjne – w zależności od możliwości, doświadczenia i potrzeb aplikujących.

Dla duetów
Pierwsza z nich adresowana jest do duetów – przedstawicieli sektora edukacji i kultury. W praktyce nauczyciel i animator łączą siły, by wspólnie stworzyć ciekawe działania dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak wymyślą konkretne inicjatywy, zaproszeni są do udziału w cyklu nieodpłatnych warsztatów, które pomogą im rozpoznać lokalne potrzeby edukacyjne, zaprojektować ciekawe przedsięwzięcia i skutecznie współpracować z otoczeniem. Po szkoleniach, duety nauczyciel-animator wspólnie przygotują projekt, którego realizacja zostanie sfinansowana w ramach grantu. Każdy z dziesięciu duetów na swój projekt otrzyma maksymalnie 5 tysięcy złotych.

Inicjatywy
Druga opcja wsparcia to dotacje na inicjatywy, czyli konkretne pomysły działań dla dzieci i młodzieży. Może je zgłosić każdy – osoby indywidualne, organizacje, instytucje czy firmy. Dzięki dotacji można będzie zrealizować najróżniejsze zadania: od spektaklu dla dzieci, przez opracowanie scenariuszy zajęć szkolnych czy wydanie publikacji, aż po spotkania, rezydencje artystyczne, zajęcia czy warsztaty. Opcji jest mnóstwo, znaczenie ma więc pomysłowość składających wnioski.
Najlepiej ocenione wnioski otrzymają wsparcie finansowe. W puli do podziału jest aż 25 tysięcy złotych, więc jest o co walczyć.

Nabór wniosków w konkursach dla duetów i na inicjatywy trwa do 5 lipca. Wystarczy uzupełnić odpowiedni formularz i przesłać go na podany adres. Wszystkie regulaminy i wnioski do uzupełniania dostępne są na stronie https://rik.katowice.pl/bmk-slaskie/

Co ważne – dotacje na edukację planowane są także na kolejne dwa lata. Wszystkich, którzy zajmują się lub chcą się zająć edukacją kulturową – zachęcamy do udziału i śledzenia strony Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach: www.rik.katowice.pl i naszego profilu na Facebooku: www.facebook.com/rikwkatowicach