Światowy Tydzień Mózgu w RODN „WOM” w Częstochowie

Światowy Tydzień Mózgu w RODN „WOM” w CzęstochowieW Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie 15 marca 2019 r. kolejny raz odbyło się seminarium połączone z warsztatami dla uczniów klas IV–VII szkół podstawowych nt. „Jak uczy się mózg?”. Była to już piąta edycja zajęć w naszym ośrodku w ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, który w 2019 roku przypadał w dniach 12–17 marca. To międzynarodowe święto nauki zostało zapoczątkowane w 1996 roku; w Polsce obchodzone jest od 1999 roku. Światowy Tydzień Mózgu w RODN „WOM” w CzęstochowieCelem zajęć zorganizowanych w naszym ośrodku było przekazanie aktualnej wiedzy na temat budowy i funkcjonowania uczącego się mózgu. Podczas spotkania, które prowadziły Jadwiga Mielczarek i Sylwia Kurcab, nauczyciele-konsultanci RODN „WOM” w Częstochowie, uczniowie wraz z nauczycielami wysłuchali wykładu pt. „Jak uczy się mózg?”. Dopełnieniem spotkania były warsztaty plastyczne, których celem było zaprojektowanie i wykonanie plakatu związanego z tematem seminarium. Zgłębienie wiedzy o ludzkim mózgu stało się ciekawym intelektualnym przeżyciem, a także impulsem do upowszechniania aktywności, które efektywnie wykorzystują możliwości naszego mózgu. Mamy nadzieję, że udział uczniów i nauczycieli w zajęciach przyczyni się do zgłębiania i popularyzowania wiedzy o skutecznych sposobach uczenia się.

W zajęciach wzięły udział następujące placówki:

Szkoła Podstawowa nr 47 im. M. Konopnickiej w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 14 im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 11 im. M. Dąbrowskiej w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Wyspiańskiego w Częstochowie
Zespół Szkół we Wrzosowej
Szkoła Podstawowa w Kulejach
Szkoła Podstawowa nr 10 im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie
Szkoła Podstawowa w Starym Kocinie
Szkoła Podstawowa w Soborzycach

Opracowała: Jadwiga Mielczarek, nauczyciel-konsultant