Konferencja naukowo-metodyczna „Myśli suicydalne, próby samobójcze”

Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji naukowo-metodycznej „Myśli suicydalne, próby samobójcze”.

Konferencja jest adresowana do dyrektorów szkół i placówek szkolno-wychowawczych, nauczycieli, pedagogów i psychologów, pielęgniarek i higienistek szkolnych, wychowawców pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz wszystkich osób zainteresowanych powyższą tematyką. Konferencja jest organizowana w ramach Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013 – 2020.

Organizatorzy planują cztery edycje tego projektu – do wyboru: Katowice, Rybnik, Częstochowa, Bielsko-Biała.

W ostatnich czasach obserwuje się tendencję wzrostową w zakresie zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, włącznie z sięganiem po ostateczne i nieodwracalne w skutkach akty samobójczej śmierci. W znaczący sposób maleje wśród młodego pokolenia poczucie dobrostanu, pomimo rosnących udogodnień cywilizacyjnych.

Mając na względzie wagę problemu, planuje się zorganizowanie czterech regionalnych konferencji, podczas, których poruszana będzie zarówno problematyka prób samobójczych i myśli suicydalnych, jak również korekcyjnego wpływu na zdrowie psychiczne podopiecznych.

Bardzo serdecznie Państwa zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji.

Termin: 18 października 2017 r.

Miejsce: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

Organizatorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach

Program konferencji:

9:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 – 10:15 Otwarcie konferencji

• Barbara Daniel – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
  • Bożena Bucka – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach

10:15 – 10:45 Projekcja filmu pt.: „Myśli suicydalne, próby samobójcze”

10:45 – 11:30

• Myśli suicydalne, próby samobójcze
    lek. med. Lena Cichoń
     – psychoterapeuta w procesie certyfikacji, Oddział Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu

11:30 – 11:45 Przerwa

11:45 – 13:15

• Kryzys związany ze śmiercią samobójczą – zasady działań postwencyjnych na terenie szkoły
    Wioleta Baraniak
     – psycholog, nauczyciel-konsultant w Regionalnym Ośrodku Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach
  • Wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jako profilaktyka zachowań samobójczych
    Ewa Kustwan-Mróz

Dyskusja i podsumowanie

Udział w konferencji / seminarium jest nieodpłatny.

O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń.

Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.

Istnieje też opcja przesłania wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia (kliknij tutaj) faksem (nr 32 209 53 13) lub pocztą (ROM-E Metis w Katowicach, 40-530 Katowice, ul. Drozdów 21).

Kontakt z organizatorami:
Beata Birnbach
ul. Drozdów 21; 40-530 Katowice
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 153
e-mail: bbirnbach@metis.pl

Mirosława Bochner
ul. Drozdów 21; 40-530 Katowice
tel. 32 209 53 12 lub 14 wew. 149
e-mail: mbochner@metis.pl

Piotr Heliński
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
e-mail: phelinski@slaskie.pl

Wśród uczestników konferencji rozprowadzony zostanie, wyprodukowany na potrzeby prowadzonej kampanii informacyjno-edukacyjnej, film pt.: „Myśli suicydalne, próby samobójcze”.

Film może być ważną wskazówką edukacyjną dla nauczycieli i rodziców poszukujących informacji w powyższym obszarze. Zawiera informacje o diagnozie tych zjawisk, objawach i przyczynach ich powstawania, a także o możliwościach udzielenia pomocy osobom, u których mogą występować tego typu problemy.