X Forum Edukacji Twórczej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

„Rozumieć dzieło, to stwarzać je w sobie na nowo”.

Anatole France

X Forum Edukacji Twórczej„ARTedukacja” – pod takim hasłem odbyło się 16 maja 2018 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie X Forum Edukacji Twórczej. Skupiło ono  nauczycieli przedmiotów artystycznych i entuzjastów, którzy chcą „wziąć kulturę i sztukę w swoje ręce”, rozwijać umiejętności plastyczne i muzyczne wychowanków, realizować wieloaspektowe wspomaganie rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacyjnych.

Celem Forum było dzielenie się doświadczeniem zawodowym, tworzenie nowych rozwiązań, pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów, artystów i instytucji działających na rzecz kultury i sztuki.

Forum rozpoczęliśmy występem zespołu Expressing Doubts, w skład którego wchodzą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Następnie głos zabrała Pani Grażyna Bochenkiewicz, wicedyrektor ds. doskonalenia nauczycieli, która otworzyła X Forum Edukacji Twórczej. Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia była Pani Sylwia Kurcab, nauczyciel-konsultant ds. edukacji artystycznej RODN „WOM” w Częstochowie, twórca koncepcji Forum i jego coroczny realizator. Pani konsultant podsumowała efekty 9 dotychczasowych corocznych spotkań, podziękowała nauczycielom za przyjęcie zaproszenia oraz czynne uczestnictwo w tym przedsięwzięciu. Podziękowała również Pani konsultant Jadwidze Mielczarek, od lat wspierającej organizację Forum w Ośrodku. Podkreśliła również wagę współpracy z pracownikami uczelni, aktorami, wybitnymi muzykami i  plastykami.

W roku szkolnym 2017/2018 Forum obchodziło swój 10 jubileusz. Rocznicowemu spotkaniu towarzyszyła multimedialna prezentacja zdjęć i wystawa plakatów z poprzednich edycji: „Bliżej sztuki”, „Puść wodzę wyobraźni”, „Artystyczna promenada”, „Artystą być… z  paletą barw i dźwięków”, „Sztuka w sztuce”, „Stacja – animacja, przystanek – twórczość…”.

Gościem forum była Pani Joanna Desperak, artysta plastyk, zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz pracą pedagogiczną, prezentująca własne prace w kraju i zagranicą.  Podczas forum opowiedziała o swojej pracy i dorobku artystycznym w oparciu o prezentowaną wystawę. Natomiast uwagi i refleksje na temat pracy tutora ucznia zdolnego przedstawiła uczestnikom Forum Agnieszka Malec-Musialska, nauczyciel Liceum Artystycznego „ALA” w Częstochowie.

Forum towarzyszyły, jak każdego roku, wystawy prac plastycznych nauczycieli i uczniów sponad 40 placówek, warsztaty prowadzone przez zaproszonych gości oraz stacje tematyczne.

Uczestnicy wzięli udział w następujących warsztatach:

• „Artystyczne warsztaty rękodzieła z wiórków drewna osikowego”, prowadzący: Roman Noszczyk, Osikowa Dolina w Koziegłowach,
  • „Taneczna podróż dookoła świata”, prowadząca: Marta Szymanek, Akademia im. Jan Długosza w Częstochowie,
  • „Z misiem Milusiem w Zoolandii” –  warsztaty w oparciu o pedagogikę zabawy, prowadząca: s. Agnieszka Jakubowczak, Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Częstochowie.

W ofercie Forum znalazło się 14 stacji – animacji:

• „Porcelanowe cuda, cudeńka”, prowadząca: Bogumiła Lemańska,
  • „Koty, kotki i psotki..”, prowadząca: Mariola Gorzkowska,
  • „Wariacje z foamiranem”, prowadząca: Grażyna Bieda,
  • „Magiczne farby”, prowadząca:  Marta Trzęsiak,
  • „Kamyczek do kamyczka…”, prowadzące: Danuta Wójcik, Justyna Wójcik,
  • „Quilling – zaczarowane kartki”, prowadząca: Małgorzata Stefańska,
  • „Zabawy akwarelami”, prowadząca: Olga Dziura,
  • „Paski, paseczki i inne cudeńka z papieru”, prowadzące: Małgorzata Gruca, Ewelina Kulińska,
  • „Inspiracje z masy plastycznej”, prowadzące: Elżbieta Łekawa, Aneta Horyłek,
  • „Labeling”, prowadząca: Grażyna Makles,
  • „ Kim jestem? Kim chciałbym być? – happening”, prowadząca: Magdalena Pietrzyca,
  • „Gipsowe odlewy”, prowadząca: Paulina Wojciechowska,
  • „Plastyczne eksperymenty”, prowadząca: Urszula Mazurek- Deska,
  • „Vintage z foamiranu”, prowadząca: Agnieszka Szafrańska,
  • „Smoki, smoczki… Formowanie przestrzenne”, prowadząca:  Agnieszka Malec,
  • „Grafika warsztatowa- linoryt”, prowadzące:  Anna Langier, Anna Jakubczak.

Jak co roku, Forum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli, zarówno na etapie współtworzenia programu, jak i jego realizacji.

Za aktywne uczestnictwo w X Forum Edukacji Twórczej serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Sylwia Kurcab

nauczyciel-konsultant RODN „WOM” w Częstochowie