Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetlicy szkolnej – relacja z konferencji

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetlicy szkolnej – relacja z konferencji14 grudnia 2015 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetlicy szkolnej. Nowatorskie metody i formy zajęć wspierających rozwój ucznia niepełnosprawnego”. W konferencji uczestniczyli wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele realizujący godzinę z KN art. 42 a, a także nauczyciele wszystkich typów szkół i placówek oświatowych, w tym szkół specjalnych.

Konferencję przygotowała i prowadziła Urszula Mielczarek, nauczyciel konsultant RODN ”WOM” w Częstochowie.

W pierwszej części prowadząca podjęła temat zasad organizacji świetlicy szkolnej dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetlicy szkolnej – relacja z konferencjiW drugiej części konferencji propozycjami nowatorskich rozwiązań i doświadczeniem  w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi podzielili  się zaproszeni nauczyciele. Panie Anna Hiller i  Marta Małek  z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej  RODN „WOM” w Częstochowie przedstawiły walory i możliwości zastosowania   „teatrzyku z duszą” – Kamishibai  w pracy z uczniami w świetlicy szkolnej.

Następnie Panie Daria Adamczyk i Agnieszka Kawalec ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie przedstawiły metody rozwijające komunikację z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi  w świetlicy, tj.  metodę Makaton i metodę werbo-tonalną.

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetlicy szkolnej – relacja z konferencjiKreatywne zabawy plastyczne rozwijające sprawność motoryczną i zdolności plastyczne przedstawił Pan Janusz  Koniecki  z  Gminnego  Centrum Kultury w Poczesnej. Uczestnicy wykonywali także świąteczne elementy dekoracyjne, choinki i gwiazdy świąteczne z papieru, elementy zdobiące  choinkę noworoczną i stół świąteczny.

Pan Marcin Joński z Zespołu Szkół Zawodowych w Częstochowie  zaprezentował, w jaki sposób  poprzez gry planszowe oraz wyprawy piesze można poznać i pokochać Polskę. Pokazał jak w prosty sposób wykonać gry i rozbudzić  nimi zainteresowanie uczniów.

Urszula Mielczarek,  nauczyciel konsultant RODN ”WOM” w Częstochowie, organizator konferencji